AUC & AMC Cross Country 2024-25

Roster

GIRLS


  • 12th Grade:
  • 11th Grade:
  • 10th Grade:
  • 9th Grade: Gabriella Rosa
  • 8th Grade:
  • 7th Grade: Iva Caceres
  • 6th Grade:

BOYS

  • 12th Grade: Cayden Rabe
  • 11th Grade: Evan Mangual, Vincent Mangual
  • 10th Grade: David Mangual
  • 
9th Grade: Luis Del Rosario, Alexander Torres, Edward Majors, Mauro Molina
  • 8th Grade: Victor Gal, Paul Gal, Jovanny Roque, Mateo Medina, Jaden Herrera, Noah Blandino, Benjamin Jaurequi
  • 7th Grade: Alan Majors
  • 6th Grade: Aiden Witter, Sebastian Giraldo, Isaac Vuong, Bradley Regan, Enzo Vinals

DISTRICT 1A-8


  • Archimedean
  • Avant Garde
  • Chaminade-Madonna
  • Colonial Christian
  • Dade Christian
  • Divine Savior
  • Doctors Charter
  • Florida Christian
  • 
Hebrew Academy
  • Hillel
  • Hored Christian
  • 
Marathon
  • Mater Academy (Cutler Bay)
  • Miami Country Day
  • Palmer Trinity
  • Pinecrest Prep
  • Posnack
  • 
Riviera Prep
  • Sheridan Hills Christian
  • 
True North

Schedules & Results

Important Dates

First practice (Try-outs): August 17th @ Archimedean campus @ 5pm
Regular Season starts: Aug 21st
Last regular season competing date: October 27th
Districts Week of Oct 30th – Nov 3rd


Meets & Results

Friday, Aug 25th, @ Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“Conquistador Kick Off 2023” (HS meet)
Girls at 5:15p, Boys at 5:55p
Results:
Luis Del Rosario 22:05
Evan Mangual 22:07
Edward Majors 24:54
Vincent Mangual 24:57
Cayden Rabe 26:40
David Mangual 31:30
Alexander Torres 36:29
Gabriella Rosa 40:28


Friday, Sep 1st, @ Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“Race of Thoroughbreds Classic” (HS meet)
Girls at 4:45p, Boys at 5:30p
Results:
Evan Mangual 22:13
Luis Del Rosario 23:19
Edward Majors 24:22
Vincent Mangual 26:45
Cayden Rabe 29:13
Gabriella Rosa 37:36


Friday, Sep 8th, @ Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“FNU Invitational” (HS meet)
Girls at 5:15p, Boys at 5:55p
Results:
Evan Mangual 21:34
Vincent Mangual 22:36        *Personal Record*
Luis Del Rosario 22:46
Edward Majors 24:40
Cayden Rabe 26:08
David Mangual: 29:19


Wednesday, Sep 13th, @ Tropical Park: 7900 SW 40 StMiami, FL 33155
“King Of the Hill Invitational” (HS meet)
Girls at 5p, Boys at 5:30p
Results
Evan Mangual 22:14
Vincent Mangual 22:36
Edward Majors 24:33
Luis Del Rosario 24:51
Cayden Rabe 29:28
David Mangual: 30:27
Alexander Torres participation


Friday, Sep 29th,Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“Miami Dade County Youth Fair Invitational” (HS & MS)

Middle School: Girls at 11a, Boys at 11:30a
AMC results
Sebastian Giraldo 14:52     *Personal Record*
Jovanny Roque 15:01
Victor Gal 16:31
Issac Vuong 17:20
Alan Majors 18:44
Jaden Herrera 19:05
Aiden Witter 19:16
Mateo Medina 19:54
Paul Gal 20:05
Noah Blandino 20:31
Benjamin Jaurequi 30:02

High School: Girls 4:45p, Boys at 5:15p
AUC Results
Evan Mangual 20:30
Luis Del Rosario 22:43
Edward Majors 23:50
Vincent Mangual 24:49
David Mangual 27:50
Mauro Molina  29:05     *Personal Record*
Gabriella Rosa participation


Thursday, Oct 5th,Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“Larry Wooten Invitational” (HS & MS meet)

Middle School: Girls at 11a, Boys at 11:30a
AMC results
Jovanny Roque 14:55
Victor Gal 15:38
Sebastian Giraldo 16:31
Isaac Vuong 16:56
Aiden Witter 17:24
Bradley Regan 17:33
Mateo Medina 18:23
Alan Majors 18:24
Paul Gal 19:23
Jaden Herrera 19:48
Noah Blandino 19:52

High School: Girls 4:45p, Boys at 5:15p
AUC Results
Evan Mangual 20:10
Luis Del Rosario 22:07
Edward Majors 24:03
Vincent Mangual 24:04
Cayden Rabe 27:53
David Mangual 28:01
Gabriella Rosa 34:53


Friday, Oct 20th,Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“305 Classic 2023” (HS & MS meet)

Middle School: Girls at 11a, Boys at 11:30a
AMC results
Jovanny Roque 13:37
Sebastian Giraldo 14:54
Victor Gal 15:18              *Personal Record*
Isaac Vuong 16:04          *Personal Record*
Alan Majors 16:16          *Personal Record*
Aiden Witter 17:01          *Personal Record*
Bradley Regan 17:23
Jaden Herrera 17:23
Noah Blandino 17:26
Paul Gal 19:33

High School: Girls 4:45p, Boys at 5:15p
AUC Results
Evan Mangual 19:53
Luis Del Rosario 21:33   *Personal Record*
Vincent Mangual 22:45
Edward Majors 24:04
David Mangual 28:26


Thursday, Oct 26th,Larry & Penny Thompson: 12451 SW 184 Street, Miami 33177
“Junior Orange Bowl Invitational” (HS & MS meet)

Middle School: Girls at 11a, Boys at 11:30a
AMC results
Jovanny Roque 13:48     *Personal Record*
Sebastian Giraldo 15:04
Victor Gal 15:43
Isaac Vuong 16:21
Bradley Regan 16:42          *Personal Record*
Noah Blandino 17:10          *Personal Record*
Alan Majors 17:11
Jaden Herrera 17:12          *Personal Record*
Aiden Witter 17:57
Mateo Medina 17:58
Paul Gal 18:49

High School: Girls 3:45p, Boys at 4:25p
AUC Results
Evan Mangual 19:40      *Personal Record – School Record*
Luis Del Rosario 21:54
Edward Majors 22:45        *Personal Record*
Vincent Mangual 23:54
David Mangual 27:18        *Personal Record*
Cayden Rabe 28:52
Mauro Molina 30:08


Districts
(High School only)
Thursday, Nov 2nd, @ Palmer Trinity School: 8001 SW 184th St, Miami, FL 33157
Coaches’ meeting 3:30p, Girls at 4:15, Boys at 5p


Coaches

Whistle
Whistle
Whistle 2
Whistle 2