AUC Track & Field and Cross Country Records

AUC Track & Field Records

Boys Running Events Records

  • 100m Nathan Welsh 11.69 in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019
  • 200m Nathan Welsh 24.20 in Districts at Palmer Trinity 4/10/2018
  • 300m Hurdles Antonio Hampton 47.44 in Districts at Southridge Park 4/13/2016
  • 400m Tyler Partain 54.78 at Archbishop McCarthur Invitational 3/2/2019
  • 800m Luke Vignau 2:21.25 at Districts at Dade Christian School 4/11/2013
  • 1600m Santiago Garcia 5:14.55 at Westminster Christian Invitational 3/9/2019
  • 3200m Alexandre Rodriguez 12:21.46 in Districts at Southridge Park 4/21/2017
  • 4x100m Tyler Partain, Derek Jiang, Ioannis Georgoulakis, Nathan Welsh 47.74 at Archbishop McCarthur Invitational 3/2/2019
  • 4x400m Antonio Hampton, Darwin Rivas, Nicholas Garcia, Tyler Partain 4:38.24 Westminster Christian 2/19/2016
  • 4x800m Bijan Zojaji, Ignacio Ortega, Elier Amador, Antonio Menarde 10:08 at Dade Christian Regionals 4/10/2014
  • 4×1600 Aaron Andressen, Jaffrey Jiang, Matthew Ariza, Joseph Lopez-Ulacia at Belen Invitational 2/22/2020

Boys Field Events Records

  • Long Jump Nathan Welsh 6.27 in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019
  • Discus Ioannis Georgoulakis 30.88 in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019
  • Shot Put Sebastian Hernandez 10.99 in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019

 

Girls Running Events Records

  • 100m Arike Coker 13.93 in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019
  • 200m Michellee Garcia 28.47 at Archbishop Curley 2/25/2016
  • 300m Hurdles Michellee Garcia 54.32 in Districts at Southridge Park 4/21/2017
  • 400m Annette Derivet 1:08.78 at Falcon Invitational at Palmer Trinity 2/23/2019
  • 800m Adrianna Hernandez 2:44.87 at Dade Christian 3/12/2016
  • 1600m Adrianna Hernandez 6:07.86 at Dade Christian 3/12/2016
  • 3200m Katherine Shahin 15:07.65 at Dade Christian (Districts) 4/9/2015
  • 4x100m Jessiney Regueiro, Victoria Torres, Gisela Rosende, Michellee Garcia 1:01.70 at Traz Powel Stadium (Louie Bing) 2/21/2014
  • 4x400m Katherine Shahin, Mia Gaines, Allison Guevara-Franco, Destinie Baldonado 5:33.99 at Westminster Christian 2/19/2016
  • 4x800m Annette Derivet, Karen Laurent, Natalia Miliancano, Katherine Shahin 12:10.50 in Districts at Palmer Trinity 4/10/2018
 

Girls Field Events Records

  • Long Jump Arike Coker 4.95m at Dade Christian Invitational 3/29/2018
  • Triple Jump Arike Coker 9.31m at Dade Christian Invitational 3/29/2018
  • Discus Nicole Derivet 16.12m in Districts at Palmer Trinity 4/16/2019
  • Shot Put Nicole Derivet 5.99m at Belen Invitational  3/3/2020

AUC Cross Coutry Records

Boys Record

5K Santiago Garcia 20:00 10/23/19 Districts at Greynolds Park

Girls Record

5K Karen Mora 23:53 FHSAA 1A Region 4  2016